Imprimare
PDF

Simona Halep, varianta 2018: alerta, exacta, decisa » Cum a reusit Halep triumful urias de la Roland Garros

In 2018, Simona Halep a crescut de la meci la meci, combinand siguranta loviturilor cu calmul reactiilor.
Pentru liderul mondial, a fost important sa porneasca turneul parizian fara probleme fizice, acestea ingreunandu-i semnificativ traseul la Australian Open. Atunci s-a accidentat la glezna stanga inca din primul tur, carand acea povara pana la capatul turneului. La Paris a sosit energizata, dupa cateva zile de pauza, si a abordat competitia in ritmul de "meci dupa meci", cel mai important fiind sa treaca de primul.

TURUL 1: 2-6, 6-1, 6-1 CU ALISON RISKE (SUA)
Dupa o zi de amanare din cauza vremii nefavorabile, a intrat un pic tematoare in partida cu Alison Riske, cedand primul set in fata unei adversare agresive. Putina apa pe fata inaintea setului 2 si sensul meciului s-a rasucit complet pentru o dominare clara a Simonei.

TURUL 2: 6-3, 6-1 CU TAYLOR TOWNSEND (SUA)
Meci controlat impotriva unei oponente talentate, stangace, capabila de executii surprinzatoare, dar care e trasa inapoi de kilogramele in plus. Halep – sigura si eficace

TURUL 3: 7-5, 6-0 CU ANDREA PETKOVIC (GER)
Reeditare prematura a semifinalei din 2014, cu Petkovic rezistand excelent in primul set. Cand germanca a slabit ritmul, avalansa Simona a maturat tot pentru un 6-0 in al doilea

OPTIMI: 6-2, 6-1 CU ELISE MERTENS (BEL, 16)
Crestere de la meci la meci pentru romanca, ea repetand la Paris evolutia excelenta avuta in fata belgiencei si la Madrid, in urma cu aproximativ doua saptamani

SFERTURI: 6-7 (2), 6-3, 6-2 CU ANGELIQUE KERBER (GER, 12)
Meciul inceput cel mai lent, in care a revenit de la 0-4 in primul set, dar l-a cedat la tie-break. Apoi insa, cu o tactica si executie mai agresive, a avut ascendentul asupra celei pe care o invingea la mare lupta si la Australian Open

SEMIFINALE: 6-1, 6-4 CU GARBINE MUGURUZA (SPA, 3)
Cel mai bun meci. Tactica, executie si, mai ales, mental de otel. Intalnind o adversara in fata careia izbandise o singura data, Simona a fost apriga si ofensiva de la inceput pentru 6-1, apoi a reactionat prompt la cresterea de nivel a adversare

FINALA: 3-6, 6-4, 6-1 CU SLOANE STEPHENS (SUA, 10)
Inceput vijelios pentru americanca, insa Halep a sesizat schimbarea necesara de tactica si a devenit mai agresiva, storcand si ultimele picaturi de energie din adversara, nimeni alta decat campioana de la US Open 2017