Imprimare
PDF

Sharapova, inceput cu dreptul la turneul de la Roma - Victorie in decisiv pentru rusoaica si o noua adversara dificila in turul 2

Dupa ce, saptamana trecuta, Maria Sharapova (31 de ani, 40 WTA) a reusit una dintre cele mai bune performante din acest an, ajungand pana in sferturile de finala de la Madrid, rusoaica a inceput cu dreptul si turneul de la Roma, dupa ce a trecut in primul tur de australianca Ashleigh Barty (22 de ani, 18 WTA), scor 7-5, 3-6, 6-2, intr-o partida maraton, care a durat 2 ore si 33 de minute.
Pe o vreme care a devenit din ce in ce mai racoroasa pe Next Gen Arena din Roma, Sharapova si-a adjudecat primul set cu scorul de 7-5 in fata favoritei cu numarul 16 din capitala Italiei, dupa doua break-uri obtinute la scorurile de 1-1, respectiv 5-5.

In actul secund, Sharapova nu a mai reusit sa fie la fel de constanta in joc si a suferit destul de mult pe propriul serviciu. Cele 6 mingi de break salvate de rusoaica au fost insuficiente pentru a o opri pe australianca, iar Barty s-a impus cu scorul de 6-3, impingand partida in decisiv.

In setul trei, Masha a transat momentul psihologic de la scorul de 1-1 in favoarea sa. Fostul lider mondial a revenit de la 0-40 si a reusit sa isi faca serviciul, fapt care i-a oferit multa incredere pentru restul actului decisiv. In cele din urma, tripla castigatoare de la Roma s-a impus cu 6-2, trecandu-si in cont doua game-uri castigate pe serviciul australiencei.

A fost a zecea victorie din tot atatea posibile pentru Maria Sharapova in primul tur al turneului de la Roma, prima venind in anul 2004. Jucatoarea din Rusia o va intalni pe slovaca Dimonika Cibulkova (29 de ani, 34 WTA) in turul secund, joc care se va disputa miercuri.

3-3 este raportul victoriilor in duelul dintre Sharapova si Cibulkova, ultima partida dintre cele doua avand loc in 2014, la Australian Open, cand slovaca a avut castig de cauza